تبلیغات
حرفه وفن - آموزشات
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

آموزشات

آموزش حرفه و فن

آموزش درس دوم وسوم حرفه وفن سوم راهنمایی در ادامه مطلب

  واحد 2 – كار با برق :

 

چگونه می توان یك لامپ را از دو نقطه روشن و خاموش كرد؟ هر گاه بخواهید یك لامپ را از دو نقطه برای مثال ابتدا و انتهای راهرو، راه پله ها و ... روشن یا خاموش كنید، از كلید تبدیل استفاده می شود . كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.  موتورهای الكتریكی:

 

موتور الكتریكی ماشینی است كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند و امروزه در وسایل الكتریكی بیشترین كاربرد را دارد. این گونه موتورها به تناسب كاربرد در ابعاد مختلف برای كارهای بسیار حساس و دقیق از ابعاد بسیار بزرگ تا كوچك در كارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.    ساختمان موتورهای الكتریكی:

 

موتورهای الكتریكی اغلب از دو قسمت اصلی تشكیل می شوند.
1 – قسمت گردان (رتور)
2 – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)
علاوه بر قسمت های یاد شده، قسمت های دیگری هم در موتورهای الكتریكی وجود دارد. كه به عنوان یك مجموعه معرفی شده و جریان برق را به آرمیچر منتقل می كنند. اجزای یك موتور الكتریكی عبارت است از :
1 – رتور : به قسمتی از موتور گفته می شود كه درون موتور دوران می كند، ورقه های آهنی رتور بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده اند.
2 – استاتور: از ورقه های آهنی شیاردار تشكیل شده است. درون این شیارها حلقه های سیم (لاكی) با آرایش مخصوص قرار می گیرد. با وصل كردن برقَ، در حلقه های سیم میدان مغناطیسی لازم برای گردش رتور ایجاد می شود.
3 – بادبزن : از پرده هایی تشكیل شده است كه هوا را به داخل موتور می كشد و موتور را خنك می كند.
4 – بدنه و محفظه موتور: برای نگهداشتن قطعات موتور به كار می رود، هم چنین اجزای متحرك موتور را در مقابل عوامل خارجی مانند گردو خاك و آب محافظت می كند.
   الكترونیك :

 

قرن بیست و یكم را قرن اطلاعات و ارتباطات نامیده اند. برای اندازه گیری هر كمیت الكتریكی (ولتاژ ، جریان، مقاومت و ...) یك واحد اندازه گیری مورد نیاز است. این واحدها را انجمن مهندسان در سطح ملی یا بین المللی تعیین می كنند.    مقاومت الكتریكی :

همه اجسام مقاومت الكتریكی دارند. جسمی كه جریان الكتریكی را آسان تر از خود عبورمی هد، دارای مقاومت الكتریكی كمتری است.
واحد اندازه گیری مقدار مقاومت الكتریكی را اُهم می نامند كه با علامت نشان داده می شود. و مقدار مقاومت را با دستگاه اهم سنج اندازه گیری می كنند
.دستگاه اندازه گیری كه مقدار ولتاژ، جریان مقاومت الكتریكی را اندازه گیری می كند، دستگاه آوومتر یا مالتی متر عقربه ای (آنالوگ) نام دارد.


   آشنایی با قطعات الكترونیكی و نحوه كاربا آن ها:

سلف :

اگر مقداری سیم روپوش دار مسی را به صورت حلقه هایی (مطابق شكل زیر) بچینید، سلف به وجود می آید. سلف انرژی الكتریكی را در خود ذخیره می كند و در مواقع مورد نیاز، آن را به مدار تحویل می دهد. سلف در الكترونیك كاربرهای زیادی دارد. برای تولید میدان مغناطیسی آهنربا از آن استفاده می شود.
ترانزیستور:

قطعه ای الكترونیكی است كه ساخت آن تحول عظیمی در فرآورده های الكترونیكی ایجاد كرده است. قبل از اختراع ترانزیستور، از لامپ های بزرگ، گران قیمت و پرمصرف استفاده می شد.
ترانزیستور دارای سه پایه است. عمل ترانزیستور شبیه یك كلید یك طرفه قابل كنترل (خودكار) است.
   سؤالات واحد 2 – كار با برق
1 – چه تفاوت هایی میان پنكه و اتوی برقی وجود دارد؟

پنكه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند (به وسیله الكتروموتور). ولی اتوی برقی،‌انرژی الكتریكی را به انرژی حرارتی تبدیل می كند. (به وسیله المنت یا سیم های مقاومتی)    2 – یك كلید تبدیل دارای چند پیچ است؟

كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.    3 – دو قسمت عمده یك موتور الكتریكی را نام ببرید.

الف - قسمت گردان (رتور)
ب – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)
   4 – رتور به چه قسمتی از موتور گفته می شود و از چه موادی ساخته شده است؟

به قسمتی از موتور گفته می شود كه درون موتور دوران می كند در رتور ورقه های آهنی بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده است.    5 – متر، لیترو گرم واحدهای اندازه گیری چه كمیت هایی هستند؟

متر واحد اندازه گیری كمیت طول و لیتر واحد اندازه گیری كمیت حجم و گرم واحد اندازه گیری كمیت وزن است.    6- علامت مقاومت الكتریكی و نام واحد كمیت مقاوت چه بوده و مقاومت با چه دستگاهی اندازه گیری می شود؟

علامت مقاومت الكتریكی (R) و نام واحد كمیت آن اهم ( ) و دستگاه اندازه گیری آن اهم سنج است.    7 – ترانزیستور دارای چند پایه است و قبل از اختراع آن از چه وسیله ای به جای آن استفاده می شد؟

ترانزیستور دارای سه پایه است و قبل از اختراع آن از لامپ های بزرگ ، گران قیمت و پرمصرف به جای آن استفاده می شد.    واحد 3 – بهداشت

عامل بسیاری از بیمارهای خطرناك، موجودات ریزی هستند كه به آن ها میكروب می گویند. میكروب ها از راه های مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند. گاه میكروب از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند، به این گونه بیماری ها «واگیر» می گویند.
بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكروب ها مقاومت می كند. اما گاهی دفاع طبیعی بدن كافی نیست و میكروب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كنند. واكسیناسیون مؤثرترین راه پیشگیری از بسیاری بیماری ها ، بخصوص بیماری های واگیر دوران كودكی است. تعدادی از بیماری ها به وسیله واكسیناسیون نابوده شده اند. اما متأسفانه هنوز دانشمندان موفق به تهیه واكسن بعضی بیماری های خطرناك نشده اند مانند ایدز كه بیماری بسیار خطرناكی است. راه انتقال آن شبیه بیماری هپاتیت ب است. این بیماری با رعایت بهداشت به سادگی قابل پیشگیری است.  واكسن چیست؟

 

واكسن، میكروب ضعیف ، زنده، كشته شده یا سم ضعیف شده میكروب است كه طبق برنامه ای خاص به صورت خوراكی یا از راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. در اثر این عمل كه به آن «ایمن سازی» یا «واكسیناسیون» می گویند، انسان بیمارنمی شود بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكروب تقویت می گردد. به این ترتیب، حتی در صورت ورود میكروب قوی، بدن مقاومت می كند و شخص به بیماری دچار نمی شود و در صورت ابتلا ً بیماری خفیف و بدون عوارض بعدی خواهد بود.
هفت بیماری مهم كودكان كه با واكسیناسیون براحتی می توان از ابتلا به آن ها پیش گیری كرد عبارتند از : سل، سرخك، هپاتیت، دیفتری، كزاز، سیاه سرفه ، فلج اطفال و تعداد دیگری از بیماری ها نیز تا حد زیادی با واكسیناسیون قابل پیشگیری اند. كودكی كه واكسینه نشده به احتمال زیاد به بیماری های واگیر دوران كودكی مبتلا می شود و حتی اگر از مرگ نجات یابد، ممكن است به عوارض خطرناك بیماری دچار گردد. فلج اندام های حركتی، نابینایی ، ناشنوایی و عقب ماندگی جسمی و فكری گاهی نیز به علت ضعیف شدن قوای دفاعی بدن كودك برای ابتلا به سایر بیماری ها آماده می شود.
   مراقبت از كودك :

 

كودك تازه متولد شده موجود ضعیفی است و تا مدت ها نمی تواند نیازهای خود را رفع كند. به همین دلیل والدین و سایرین باید از او مراقبت كنند و نیازهای او را تأمین نمایند. كودك باید در محیطی امن، سالم و پرنشاط زندگی كند تا بتواند خوب رشد و تكامل یابد.
رشد به معنای تغییریافتن اندازه اعضای مختلف بدن است. از زمان تولد تا به حال مغز شما رشد كرده و دستگاه های مختلف بدنتان كامل تر شده است. توانایی یادگیری در طول زندگی و بدست آوردن مهارت های مختلف را تكامل می گویند.
رشد و تكامل كودك از دوره جنینی شروع می شود و به دو عامل وراثت و محیط زندگی وابسته است. كودك در هنگام تولد، استعداد و خصوصیاتی را با خود به همراه دارد كه از پدر، مادر و اجداد به ارث برده است اما شكوفایی استعداد ها، رشد و سلامت او به شرایط و امكانات محیط زندگی وی بستگی دارد.
   مراقبت های قبل از ازدواج:

 

برای جلوگیری از تولد كودكان مبتلا به بیماری های ارثی،‌زوج های جوان قبل از ازدواج باید به پزشك متخصص مراجعه و با او مشورت كنند. در ضمن لازم است از ازدواج های فامیلی پرهیز شود.    مراقبت های دوران بارداری:

 

زنان باردار باید از ابتدای بارداری تحت نظر پزشك متخصص یا مراكز بهداشتی درمانی قرار گیرند و وضع تغذیه، سلامت ، بهداشت و استراحت آنان كنترل شود. سایر افراد خانواده نیز باید به این گونه افراد توجه خاصی داشته باشند . برای حفظ سلامت ما در و جنین، در صورت كامل نبودن واكسیناسیون، به مادر باید واكسن كزاز تزریق شود. زایمان نیز تحت نظر متخصصین و در مراكز بهداشتی و درمانی انجام گیرد.    مراقبت های بعد از تولد :

 

رشد و تكامل كودك از تولد تا دو سالگی بسیار سریع است و یادگیری او نیز از همان ابتدای تولد آغاز می شود.
تغذیه كودك : شیر مادر مناسب ترین و بهداشتی ترین غذا برای كودك تا سن 6 ماهگی است. شیر مادر نیازهای رشد جسمی و ذهنی كودك را برطرف می سازد و از بسیاری بیماری های جلوگیری می كند. از 6 ماهگی به بعد، علاوه بر شیر به غذای كمكی نیاز دارد. بهداشت فردی: شست و شوی روزانه دست ها، صورت و حمام كردن به رشد و سلامت كودك كمك می كند. لباس های كودك باید مرتب عوض شود، بهتر است لباس او از جنس نخ، سبك و مناسب فصل باشد. محل خواب و استراحت كودك باید تمیز، آرام ،‌بدون گرد و غبار و دمای مناسب باشد. برای حفظ سلامت دندان های كودك تا قبل از دو سالگی باید بعد از هر بار شیر خوردن به او آب داد.
مراقبت های بهداشتی درمانی : كودك باید از هنگام تولد به طور مرتب توسط پزشك و یا كاركنان مراكز بهداشتی و درمانی مورد معاینه قرار گیرد. هر ماه قد و وزن او كنترل شود و وضع رشد و تكامل او در كارت مخصوص ثبت گردد. در سن مناسب ویتامین های لازم داده شود و واكسیناسیون انجام شود.
بهداشت روانی : كودكان ملایمت و تندی را از همان روزهای اول می فهمند، بنابراین با آنان باید با محبت رفتار كرد.به علاوه با نرمی و مهربانی صحبت كردن ،‌لالایی گفتن و حرف زدن و خندیدن با كودك به رشد و تكامل بهتر و بیشتر او كمك می كند.
آموزش و بازی :‌كودك ، بازی را دوست دارد و از این راه چیزهای تازه ای یاد می گیرد. او از دو ماهگی اشیاء را تعقیب می كند و دیدن چیزهای متحرك را دوست دارد. بعدها راه می رود، می دود و پنهان می شود. اشیایی را كه از او پنهان كرده ایم،‌پیدا می كند و می تواند چیزهایی را با خود حمل كند. بازی كردن با كودكان طبیعی است. با فراهم آوردن شرایط مناسب باز می توان به رشد و یادگیری هر چه بهتر كودكان كمك كرد. حوادث و ایمنی : از زمانی كه كودك به راه می افتد، خطر همواره در كمین او است. محل نگه داری و بازی كودك باید امن باشد. وسایل برقی، پریز و كلید برق، وسایل تیز ، ‌چرخ گوشت ،‌آب گرم ،‌مواد نفتی و داروها باید از دسترس او دور باشد.
در صورت بسته بندی شدن، امكان بستری شدن بیماران ( بخصوص كودكان) در خانه بهتر است ،‌زیرا این امر موجب آرامش خاطر و احساس امنیت در آن ها می شود.
   مراقبت از بیمار در خانه :

 

- مهم ترین نكته در پرستاری كودكان صحبت، نوازش و تهیه وسایل سرگرم كننده به تناسب سن آنان است.
- محل استراحت بیمار باید نورگیر و دارای تهویه مناسب، هوای آن تمیز و دما در حدود 20 درجه باشد. در زمستان (بخصوص برای بیماران تنفسی) بهتر است هوای اتاق را مرطوب كنید.
- تب شدید موجب تشنج كودك و آسیب رساندن به مغز او می شود. به كودكی كه تب دارد نباید لباس زیاد پوشاند و تنها در صورت سرد بودن هوا می توان روانداز مناسبی روی او انداخت. در صورت بالا بودن تب كودك بهتر است لباس او نرم، خنك و نمدار باشد و مرتب پاشویه شود.
- غذای بیمار باید سالم و مقوی باشد، داروهای وی را نیز باید به موقع مصرف كند.
درجه حرارت بدن : اغلب درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 درجه سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند. درجه حرارت بدن را از مقایسه حرارت پیشانی بیمار با سایرین می توان دریافت. اما برای تعیین دقیق حرارت بدن از دما سنج استفاده می شود. تنفس : تنفس طبیعی، آرام و منظم است و در اثر بیماری ممكن است تنفس نامنظم، عمیق ، كند یا تند شود.
   سؤالات واحد 3 – بهداشت
1 – چه عواملی موجب بیماری می شوند؟

موجودات بسیار ریزی به نام میكروب كه از راه های مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند.    2 – چگونه می توانید در مقابل بیماری ها از خود دفاع كنید؟

بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكروب ها مقاومت می كند. اما گاهی مقاومت بدن كافی نیست و میكروب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كنند.    3 – در كشور ما برنامه واكسیناسیون از چه سنی شروع می شود و شامل چه واكسن هایی است؟

از بدو تولد 1. سل (ب،ث، ژ) 2. فلج اطفال ، 3. هپاتیت ب ، 4. سه گانه (دیفتری – كزاز – سیاه سرفه) 5. سرخك    4 – واكسن چیست؟

میكروب زنده ضعیف شده یا كشته شده یا سم ضعیف شده میكروب است كه طبق برنامه های خاصی به صورت خوراكی، تزریقی یا راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. كه این عمل را ایمن سازی یا واكسیناسیون گویند كه در اثر این عمل انسان بیمار نمی شود، بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكروب تقویت می گردد.    5 – معنای رشد و تكامل چیست؟

رشد به معنای تغییر یافتن اندازه اعضای مختلف بدن است و توانایی یادگیری در طول زندگی و به دست آوردن مهارت های مختلف را تكامل گویند.    6 – معلولیت ها و بیماری های شدید جسمی و روانی كودك در بدو تولد به چه عواملی بستگی دارد؟

ممكن است ارثی و یا به وضعیت مادر در دوران بارداری و زایمان مربوط باشد.    7 – مراقبت های بعد از تولد كودك را نام ببرید.

1) تغذیه كودك 2) بهداشت فردی 3) مراقبت های بهداشت درمانی 4) بهداشت روانی 5) آموزش و بازی 6) حوادث و ایمنی
8 – درجه حرارت طبیعی بدن چقدر است؟
اغلب درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند.
   9 – چه نوع بیماری ها یی را واگیر می گویند؟

به بیماری ها یی كه میكروب آن ها از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند، واگیر گویند.
10 – تنفس شخص سالم و تنفس شخص بیمار چه تفاوتی با هم دارند؟
تنفس شخص سالم طبیعی ، آرام و منظم است و تنفس شخص بیمار نامنظم، عمیق و كند یا تند است.
 
نوشته شده توسط :عرفان ملك زاده
پنجشنبه 11 آبان 1391-07:20 ب.ظ
پیشنهادات() 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.